KAKO POBOLJŠATI KVALITETU VLASTITE VODE
Otvorite slavinu - i voda teče. Ali znate li odakle dolazi i o čemu se radi? I na što treba uzeti u obzir ako svoju vodu ne dobijete iz javnog komunalnog sustava? Uzbudljivi odgovori o samočišćenju vode možete pronaći ovdje:
Odakle dolazi naša pitka voda?
Većina potrošača dobiva vodu iz središnjih javnih poduzeća. No postoje i neki izuzeci: oko 700.000 Nijemaca vodu prima iz vlastitih malih vodoopskrbnih sustava , poput proljeća ili bunara. Pogotovo za udaljena poljoprivredna gospodarstva, industrijska poduzeća i kućanstva, opskrba vodom iz javnih objekata često nije moguća ili ima smisla iz logističkih ili ekonomskih razloga. Alternativno rješenje je onda pitku vodu iz vlastite potrebe sustava .
Slika 1: Slavina otvorena - i voda teče. Ali znate li odakle dolazi i o čemu se radi?
Što bi trebalo uzeti u obzir kod sustava samovodne vode?
Kvaliteta vode izvađen iz tla u velikoj mjeri ovisi o geološkim uvjetima i uvjetima okoline na mjestu.
Posebno je važno na koje je načine voda ostavila iza sebe i kojim sastojcima je obogaćena.
Kišnice već uzima u atmosferi različitih materijala , koje ne mogu promijeniti. Kad teče kroz slojeve tla, voda se nakuplja s sve većim količinama sastojaka. Uz to, uvijek ima mikroorganizama. Legionele se nalaze i u gotovo svim prirodnim vodama. Ti neželjeni sastojci ponovo ulaze u podzemne vode .
Prisutnost i sastav minerala u tlu određuje stupanj tvrdoće vode : ako velika količina iona kalcija i magnezija uđe u nju, ona postaje tvrda. To je posebno slučaj u područjima s puno vapnenastih ili kredenih stijena.
Slika 2: Za udaljene farme, industrijska poduzeća i domaćinstva, opskrba vodom iz javnih objekata često nije moguća ili ima smisla iz logističkih ili ekonomskih razloga.
Koji su točno prirodni vodni sustavi?
U propisi pitke vode općenito se razlikuje mala postrojenja za vlastite potrebe i decentralizirane malom vodovoda, iz kojeg se pitkom vodom kao dio komercijalne ili javnosti se daje aktivnost - primjerice, za stanare, turisti, lokalne tvrtke (manje od 50 osoba). Voda se uglavnom nabavlja iz izvorskih voda i podzemnih rezervi podzemne vode.
Također s vlastitom vodom primjenjuje se njemačka regulacija pitke vode
Jeste li znali da ste kao vlasnik bunara odgovorni za održavanje kvalitete pitke vode ? U slučaju fontane kuća, koje također koriste treće strane, vi, operator, dužni ste najmanje jednom godišnje provesti istraživanje okoline sustava detekcije vode i po potrebi intervenirati, u skladu s njemačkim Pravilnikom o pitkoj vodi. Redovne pretrage postrojenja za bušotine mora provoditi ovlašteno tijelo, a rezultate prosljeđuje zdravstvenom odjelu . Nakon toga primjenjuje se razdoblje zadržavanja od najmanje deset godina.
Za operatera decentraliziranog malog vodovoda obveza je istragavrlo opsežna, posebno pri početnom pokretanju. Ako i kemikalije koristi za liječenje, mora to redovito dokumentirati bilježeći upotrijebljene tvari i njihovu koncentraciju u pitkoj vodi. Pored toga, smiju se koristiti samo tvari navedene u stavku 11. Pravilnika o pitkoj vodi.
Slika 3: Kako biste maksimalno uživali u svojoj vodi za piće, voda za bunar bi trebala biti pripremljena - čak i prije nego što uđe u kućni vodni ciklus.
Mogući zbunjujući čimbenici u bunarskoj vodi
-
zamućenost
-
Visok sadržaj željeza i mangana
-
formiranje kamena
-
Visoka razina nitrata
-
sol
-
kontaminacija
-
korozija
Liječenje vodom iz bunara
Da bi se izbjegli problemi uslijed onečišćene pitke vode, vodu iz bunara treba obraditi prije nego što uđe u krug kućne vode . Pri odabiru optimalne metode, osim zahtjeva Pravilnika o pitkoj vodi, individualne potrebe vlasnika i priroda okoliša također igraju presudnu ulogu. Kako biste u prvom koraku odredili kvalitetu vlastite vode za piće, uvijek je potrebna točna analiza - čak i ako se čini da nepravilnosti ne ukazuju na oštećenje.
Dobro pregledan je pola obrađen
Opsežna analiza vlastite vode daje jasnoću o prirodi vode. Uz miris, sediment, zamućenost i boju, voda se ispituje i na vodljivost, pH vrijednost i kapacitet kiseline do pH 4,3 (karbonatna tvrdoća). Pored toga, vrši se provjera ukupne tvrdoće, a po potrebi i osnovnog kapaciteta, željeza i mangana, a po mogućnosti i amonijaka, nitrata, nitrita, klorida i sulfata. Ako je rezultat dostupan, vlasnik bušotina može izabrati iz široke palete proizvoda rješenje koje najbolje odgovara kvaliteti vode iz bunara i njezinim zahtjevima.
Moguća rješenja i dodatne uzbudljive informacije možete pronaći ovdje .
Slika 4: Opsežna analiza vode koja sadrži vodu pojašnjava prirodu vode.